1. Allah-ü Teâlâ; inanan kullarına kulluk borcu olarak bedenî, lisanî, kalbî ve malî ibadet ve mükellefiyetler yüklemiştir. Her biri Allah’ın rızasını kazanmaya, rahmet ve nusretine yakın olmaya ve ahiret hayatında büyük nimet ve yüce derecelere kavuşmamıza vesile olacak mâlî ibadetlerden birisi de kurban kesmektir.
  Kurban; Allah rızası için, ibadet niyeti ile belirli günlerde cins, yaş ve vasıflarını dinimizin tayin ve tespit buyurduğu hayvanlardan birini kesmektir.
 2.  Kurban; yakınlık manasınadır ve kendisi ile Allah’a yaklaşılan şey demektir. Bu itibarla dini manada kurban, “Allah’a yaklaşmak için belirli vakitte kesilen hususi hayvanın adıdır.”Kurban kesmekten asıl maksat: İlahi emre itaat ve teslimiyetle, Kul’un Allah’a yakınlık kazanmasıdır.
  Kurban, Hak yolunda fedakarlığın bir alameti, Cenab-ı Allah’ın verdiği nimetlerin bir
  şükranıdır. Bunun neticesi de, birçok sevaba nail olmak ve nice felaketlerden kurtulmaktır.
 3. Kurban bayramında kesilen kurbanın, din ıstılahındaki adı “Udhiye kurbanı”dır. Fıkıh ilminde kurbanın bu isimle anılması; bayram günlerinde kurbanların umumiyetle Duha vaktinde, yani kuşlukta kesilmiş olması sebebiyledir.
  (Şir’atül İslam S:218)
 4. Türk dilinde kurban lafzı, din ıstılahındaki udhiye kelimesinin karşılığı olarak kullanılır. Kurban lafzı da, Udhiyye kelimesi de Arapçadır. Arapça bir tabir olmakla beraber Kurban lafzı Türkçe’mizde çok kullanıldığından, Türkçeleşmiş bir kelime olmuştur.
 5. Kurban kesmek, İslam Dininin temel hükümlerindendir. Bu itibarla bir kimse, kurban kesmek yerine parasını tasadduk edeyim dese, bu caiz olmaz. Kurbanın rüknü, için kanının akıtılmasıdır.
  (Şir’atül İslam S:218)
 6. Önceki ümmetlerde de meşru olan kurban: Ahir zaman ümmeti için, hicretin ikinci senesinde meşru kılınmıştır. Kurban’ın meşruiyeti, kitap ile sünnet ile ümmetin icmai ile sabittir.Kurban Allah’a yakın olmak maksadı ile yapılan bir ibadet olup sadece Resulullah efendimiz zamanında değil; insanlığın yaratılışından itibaren vardır. Nitekim:

             بسم اللَّهِ الرحمن الرحيم

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي
أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُون

 1. Cenabı Hak Meleklere “Ey Meleklerim; yer yüzünde bir halife yaratacağım” dediği zaman, Melekler “Yarabbi biz seni tesbih ve takdis ediyoruz; yer yüzünde kan dökücü ve yer yüzünde ifsat edici bir varlık mı yaratacaksın?” diye itiraz vari bir söz söyledikleri zaman “Ey Meleklerim; sizin bilmediğinizi ben bilirim.” buyurmuştu.
  (Bakara Suresi 30. Ayet)

Kurban Rehberi yazı dizimizdeki diğer yazıları okudunuz mu?

Kurbana Niyet 

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurbanın Kesilme Vakti

Kurbanın Cinsi, Yaşı Ve Kurban Olmasına Mani Ayıplar

Necaset Yiyen Hayvan

Kurban Parası Yoksullara Tasadduk Edilebilir mi?

Teşrik Tekbirleri Nedir, Ne Vakit Söylenir?

Kesmeden Evvel Kurbandan Menfaatlenmek

Kurban İçin Mekruh Olan Şeyler

Kesilmeyen Kurbanın Kazası

Kurban Edilmesi Caiz Olan Hayvanlar

Kurban Edilmesi Caiz Olmayan Hayvanlar

Kurbanın Çeşitleri (Nezrler, Akika Kurbanı)

Kurbanın Hükmü

Kurbanla İlgili Hadisler

Kurbanla İlgili Ayetler

Kurban Fazileti İle Alakalı Büyüklerimizin Mübarek Sözleri

Kurban İslâm Dininin Şiarındandır

Kurban ile ilgili Bazı Hükümler

Kevser Suresinin Tefsiri

İbrahim (a.s)’in Melekler Tarafından İmtihan Edilmesi

İbrahim (a.s)’in Çocuk ile Müjdelenmesi

İbrahim (a.s)’ ın Kurban Kıssası