Sohbetin Önemi

Nakşi Silsilesi Büyükleri buyuruyorlar ki: “Bir veli bir evliyaullah ne kadar çalışırsa çalışsın manen hangi makamlara yükselirse yükselsin başı anca Ebu Süfyan’ ın topuğuna değer.” Bakın genede Ebu Süfyan’ın onun başıda anca Ebu Bekir’in topuğuna değer. Niye peki? Çünkü O, Resulullah Efendimizi tanıyıp sohbetiyle şereflenmiş ilklerden sahabelerden olmuş. Sahabe denmesinin sebebi sohbet, Habibullah’ın miraca çıkmasının sebebi sohbet.

Resulullah Efendimiz buyuruyor ki:
“Rabbim bana 1000 sene sohbet etti.” Halbuki Resulullah Efendimiz 63 sene yaşamış. Öyleyse Resulullah Efendimiz ruhlar aleminde kendisine Allah tarafından yapılan sohbetten bahsediyor.

İmam-ı Rabbani Hazretleri 270. Mektubat’ta bir bağlısına bir sevenine buyuruyor ki:
“Allahü teâlâya hamd olsun! Onun seçdiği kullarına selâm olsun! Kardeşimiz şeyh Nûr Muhammed, bu fakîrleri öyle unutdu ki, bir selâmla, bir haberle bile hâtırlamamakdadır. Bir köşeye çekilip, uzlet etmek istiyordunuz. Ona kavuşdunuz. Fakat, öyle sohbetler vardır ki, uzletden dahâ kıymetlidir.

Üveys-i Karanîyi “rahmetullahi aleyh” düşününüz! Uzlet etmek istedi. Bunun için, insanların en iyisinin “aleyhi ve alâ âlihissalâtü vesselâm” sohbetine kavuşamadı. Sohbetin yükseltdiği derecelere erişemedi. Tâbi’înden oldu. Birinci derecede olmakdan ikinci dereceye düşdü.

Allahü teâlânın lutfü ve ihsânı ile, hergün bir başka sohbet olmakdadır. Hadîs-i şerîf de, “İki günü bir olan kimse, aldanmışdır.” buyuruldu. Size ve doğru yolda olanlara ve Muhammed Mustafa’ nın “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” izinde bulunanlara selâm olsun!”  (İmam-ı Rabbani Hazretleri 270. Mektubat)