İlk Aşık

İlk Aşık Allah’tır. Resulünün ruhunu kendine mirat edinmiştir yani ayna. Aynaya düşen görüntü Allah’a isim olmuştur Aşk. Bunun içindir sevdiren sevdirmeyince seven sevemez diyoruz ya veya sevende o sevilende. Diğer esma bütün mahlukat içinse Aşk ismide aşıklar içindir. Habibim sevgilim hitabının karşılığı ne olaki;

AŞK AŞK AŞK! Yani daha açıkcası zahirde sevgilinin göbek adını ona en yakın olanlar bilmez mi? Buraya odaklan teşbihte hata olmaz buraya odaklan anlarsın. Bir Sümeyra Hanım var Medine’de Resululaha (s.a.v.s) Aşık Resullahın dişi kırılıp ağzından kan geliyor. Bu haber Medine’ye Resullullah şehid oldu diye ulaşır. Sümeyra hanım evinden fırlar Uhut’a doğru koşmaktadır, önüne çıkan herkese Resulullahı sorar ancak kimsenin kesin bir bilgisi yoktur. Biraz ileride birisini görür ilerde şehit olmuş yatan oğlunu gösterir Sümeyra Hanıma, o hiç umursamaz ve sorar Resulullahtan ne haber. Haber alamayınca koşmaya devam eder diğer oğlu ve babasıda şehitler arasındadır onları gösterirler yine umursamaz Resulullahtan ne haber diye sormaktadır her önüne çıkana. Nihayet Onun sağ olduğunu görünce ellerini kaldırarak: “Şükürler olsun Allah’ım O sağ ya bugün benim bayramım” der ve mutluluk göz yaşları döker.

Şimdi Bir evli kadın mahremi olmayan bir erkeğe nasıl aşık olurmuş diyen kalın kafalı sana diyorum, dinle; Sümeyra Hanım evli bir kadındır Ama Resulullaha Aşıktır Çünkü Aşk Kimseye davetiyeyle falan gelmez geldiğindede medeni halini sormaz. Yaşını başını hiç sormaz. İşini maddi durumunu bilmez hatta cinsiyeti de onu hiç ilgilendirmez o Aşk gelmişse sadece Aşık olur. Ölüm geldiği zaman Ölündüğü gibi. Haliyle babasından annesinden kardeşinden kocasından karısından izinde almaz sadece Âşık olur. Bunları anlamayacağını biliyorum takipçilerimi tenzih ederim vede tabi kalbi sevgiye aşka mühürlenmemiş olanları onlar anlıyor da tabii. Beni anlamamakta hala ısrar eden bir güruh varki onların Aşk diyince aklına sadece çeşitli nefsani duygulardan başka bir şey gelmez. İşte onlara bu dar imkanlarlada olsa anlatamaya çalışacağız.

Şimdi Sümeyra Hanım misalini verdik ya ilk tepkileri yıllarca olduğu gibi “Ama o Peygambere Aşık olmuş olacaktır ve o öyle bir Aşk değil ki o Peygambere olan Aşk, ona bizde Aşığız” olacaktır. Sizin aşkınızı yesinler. O öyle bir aşk değilden başlayalım. Aşkın öylesi böylesi yoktur Aşk aşktır vede tektir. Nefis yoktur içinde vuslat kavuşmak zaten bu dünyada olacak bir şey değildir. Karşılık beklenmez. Hele o sizin altınıza pardon aklınıza gelen şey hiç ama hiç yoktur Aşkta. Sadece Resululahın Değil Bütün Peygamberlerin Aşıkları vardır.

Mecdelli Meryem de bunlardan birisidir. O da Hz. İsa’ya Aşıktır. Ancak sadece, çarmıha gerilmeye götürülürken yaklaşabilmiştir yanına. Göz yaşlarıyla yıkamıştır Hz.İsa’nın kanlı ayaklarını. Yüzünü sürerken ayaklarına Sana Aşığım ey büyük insan diye bilmiştir ve bir kaç saat sonra Hz. İsa Çarmıha gerilirken, bir köşede can vermiştir kim bilir.. Aşık olunan Peygamberlere Hz. Yusufu dahil etmiyorum Züleyha’nın Aşkında nefis olduğu Kuranda sabittir. Çok sevmiştir Züleyha ama aşık değil. Halbuki Hz.Yakup Aşıktır Yusufa. Hz.Yusuf’ta Aşıktır Yakuba. Yıllar sonra ikiside atından indi karşılaşınca bir birlerine sürünerek yaklaştılar. Diyelimki Hz. Yusuf Babası olduğu için saygı olsun diye sürünerek yaklaştı Hz. Yakub’a peki ya Hz. Yakup ne için sürünerek yaklaştı Hz.Yusuf’a? Onların ikiside birbirlerindeki bir nura Aşıktılar. O nur Allah(c.c) ın nuruydu ve o nereden zuhur ederse etsin ona Aşık olunur sadece. Allah(c.c.)ın nurlarının tecellisi sadece Peygamberlerde zuhur etmez, Allah dostlarıda o nurun taşıyıcılarıdır.
7 Mart 2013 https://twitter.com/eli_ahmet
Beylerbeyi Bayburdi Hz. (k.s)